VPN ‒ co to jest, jak działa?

VPN to oprogramowanie, które zwiększa anonimowość i bezpieczeństwo użytkowników, będąc tym samym utrudnieniem dla hakerów. Czym dokładnie jest VPN, jak działa i jakie są jego największe zalety? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!

Czym jest VPN?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest VPN. VPN to skrót od Virtual Private Network, który w tłumaczeniu oznacza Wirtualną Sieć Prywatną. Jak już nazwa wskazuje, jest to sieć wirtualna i prywatna, co oznacza? Podłączenie do omawianej sieci przebiega bez użycia kabli ‒ wszystko odbywa się wirtualnie. To nie koniec, dostęp jest prywatny i moderowany, a co za tym idzie, mają go wyłącznie konkretne osoby.

Sieć tworzona jest wewnątrz konkretnej firmy, połączenie jest zabezpieczone i zaszyfrowane. Osoby mające dostęp mogą połączyć się z VPN-em z dowolnego miejsca ma świecie.

VPN - jak działa?

Mówiąc najprościej, VPN umożliwia połączenie z internetem za pomocą specjalnie zaszyfrowanego tunelu. Wyróżniamy trzy rodzaje szyfrowania, są to haszowanie, kryptografia symetryczna i kryptografia asymetryczna. Wszystkie trzy rozwiązania mają zarówno mocne, jak i nieco słabsze strony.

Na czym polega działanie omawianej sieci prywatnej?

Cały ruch kierowany jest do jednego z serwerów VPN – tam ma miejsce szyfrowanie. Następnie ruch przekazywany jest do docelowej witryny. Wszystko to sprawia, że usługodawca widzi wyłącznie server VPN, ukryte są więc takie dane, jak lokalizacja czy adres IP użytkownika.

VPN - zalety

Jakie dokładnie zalety ma VPN? Już wyjaśniamy!

  • VPN sprawia, że użytkownicy mają zapewnioną anonimowość, a ich dane są chronione.
  • Omawiana sieć uniemożliwia wykrycie adresów IP.
  • Kolejna z zalet to zabezpieczenie publicznych hotspotów Wi-Fi, które są uwielbiane przez hakerów.
  • Bezpieczny dostęp do stron internetowych, platform i aplikacji.
  •  Niektóre sieci VPN blokują także złośliwe reklamy i moduły śledzące.
  • Ukryte są informacje na temat pobieranych, przesyłanych i przekazywanych danych.
  • Utrudnienie dla hakerów.
  • Łatwy dostęp do globalnego internetu.
  • Sposób na ominięcie cenzury internetowej.
  • Możliwość połączenia się z siecią z dowolnego miejsca – wystarczy wpisać dane do logowania i gotowe.

Liczne zalety sprawiają, że na stworzenie sieci VPN decydują się firmy i przedsiębiorstwa o różnej wielkości i profilu działalności, jak również osoby prywatne.

Podsumowanie

Oprogramowanie VPN, czyli Wirtualna Sieć Prywatna, sprawia, że w internecie tworzy się specjalny, szyfrowany tunel. Dzięki temu anonimowość użytkowników  jest większa. VPN uniemożliwia między innymi wykrycie adresów IP i zapewnia bezpieczny dostęp do stron www, aplikacji i platform na całym świecie.


vpn

Jakie zalety ma zlecenie obsługi informatycznej firmie zewnętrznej?