Jak odzyskać utracone dane?

Utrata cennych pamiątek rodzinnych, dokumentów, folderu z ważnym projektem może być bardzo dotkliwa i przysporzyć nam wielu nieprzyjemności. Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy z pendrive’a, dyskietki czy z dysku twardego znikają istotne pliki. Co w należy zrobić w takiej sytuacji i czy istnieje szansa na odzyskanie danych? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury! 

Utrata danych - przyczyny

Jakie mogą być przyczyny utraty danych?

  • Uszkodzenia mechaniczne ‒ to nic innego jest fizyczne uszkodzenie nośnika, zalanie, zmiażdżenie itp. Do uszkodzeń mechanicznych zaliczamy również  zużycie dysku. 
  • Awaria logiczna ‒ o awarii logicznej mówimy w przypadku złośliwych oprogramowań, czyli wirusów, nieprawidłowego działania oprogramowania, przerw w zasilaniu, przypadkowego skanowania czy omyłkowego usunięcia ważnych plików. 

Odzyskiwanie danych

Utracone dane można odzyskać, w wielu przypadkach poradzimy sobie z tym samodzielnie. Wystarczy, że zainstalujemy odpowiednie oprogramowanie.

  • Dyski SSD ‒ tego typu nośniki charakteryzują się szybkim transferowaniem danych i większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku awarii lub omyłkowego skasowania, pliki usuwane są z nośnika. Ratunkiem są banki pamięci, z których dane możemy odzyskać za pomocą odpowiednich programów. 
  • Dysk HDD ‒ w przypadku dysków HDD, dane kierowane są specjalnymi ścieżkami do odpowiednich sektorów i składowane w wolnej przestrzeni. Po usunięciu danych sektor nie znika, ale staje się miejscem dla nowych danych.  Usunięte pliki są natomiast nadpisywane.

W przypadku utraty danych musimy zadbać o to, by nowe pliki nie zajęły miejsca usuniętych. W tym celu należy odłączyć zasilanie, podłączyć dysk do innego urządzenia i za pomocą odpowiednich programów odzyskać utracone pliki.  

Programy do odzyskiwania danych

Jakie programy są zalecane do odzyskiwania danych? Wymienić tutaj możemy takie, jak: 

  • Recuva ‒ to jeden z popularniejszych, darmowych programów, umożliwia odzyskiwanie danych z dysku twardego, ale także z pendrive’ów czy kart pamięci. Wymienione oprogramowanie należy zainstalować na nieuszkodzonym dysku.
  • Disk Drill ‒  służy do odzyskania plików o wielkości do 100 MB oraz do  tworzenia kopii zapasowych.
  • Minitool Partition Recovery ‒ umożliwia odzyskanie różnego rodzaju plików, jak i całych folderów. Program w wersji bezpłatnej umożliwia odzyskanie plików o wielkości do 1 GB. 

Wśród innych programów wymienić można takie, jak TOKIWA Data Recovery, EaseUS Data Recovery, Ontrack EasyRecovery 

O czym jeszcze pamiętać? 

  • Zanim odzyskamy utracone dane, nie zapisujmy na dysku nowych plików 
  • Jeśli dysk został sformatowany przez pomyłkę, odzyskiwanie danych dobrze. przeprowadzić na innym komputerze, do którego podłączymy ów dysk.
  • Gdy już odzyskamy dane, sprawdźmy czy są kompletne i zapiszmy je w bezpiecznym miejscu.

Pomoc specjalistów

Jeśli jednak nie czujemy się na siłach w walce o odzyskanie cennych plików, możemy poprosić o pomoc fachowców. Osoby zajmujące się zawodowo, poradzą sobie nawet w trudnych sytuacjach i odzyskają cenne dla nas pliki. 


odzyskiwanie danych

Podsumowanie

Usunięcie danych, nie zawsze oznacza ich całkowitą utratę. W wielu przypadkach możliwe jest odzyskanie plików. Tutaj pomocą służą dostępne w sieci oprogramowania, skorzystać również możemy z pomocy specjalistów.


VPN ‒ co to jest, jak działa?